Opryszczka a HIV

Jak wiadomo osoby zakażone wirusem HIV borykają się ze znacznie obniżoną odpornością, co z kolei sprawia, że są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje czy zakażenia wirusowe, w tym także wirusem opryszczki. Jednak to nie jest jedyna zależność pomiędzy wirusem wywołującym opryszczkę a wirusem HIV. Według ostatnich badań również chorowanie na opryszczkę narządów płciowych znacznie potęguje ryzyko zarażenia się wirusem HIV. Właśnie dlatego osoby, które borykały się z opryszczką powinny szczególnie zadbać o profilaktykę HIV/AIDS. Powinny więc unikać przygodnych kontaktów seksualnych oraz współżycia bez zabezpieczenia. Okazuje się też, że największe ryzyko zarażeniem się wirusem HIV występuje w przypadku, gdy dana osoba boryka się także ze świeżym zakażeniem wirusem opryszczki. W takiej sytuacji wirusy HIV po prostu szybciej się namnażają. Poza tym pamiętać także trzeba, że sam przebieg opryszczki u osób, które zostały w przeszłości zarażone wirusem HIV może być dużo cięższy niż u innych pacjentów. Występuje tu znacznie zwiększone prawdopodobieństwo tego, że wystąpi wiele powikłań. Przede wszystkim takich, jak choćby owrzodzenie a nawet martwica tkanek. Dotyczy to oczywiście nie tylko opryszczki narządów rodnych, ale także innych odmian tej choroby.

 

Co więcej u osób, u których zdiagnozowano już AIDS, opryszczka może wywoływać także inne poważniejsze choroby, jak choćby rak szyjki macicy. Co prawda za pojawienie się tego raka odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, ale lekarze nie wykluczają, że wpływ na rozwój choroby może mieć także właśnie wirus wywołujący opryszczkę. Z tych powodów warto więc dbać o profilaktykę i higienę. Odpowiednie działania, takie jak korzystanie z prezerwatywy, unikanie kontaktu z zarażonymi opryszczka częściami ciała innych ludzi czy też współżycie tylko z jednym partnerem mogą znacznie zminimalizować ryzyko zachorowania zarówno na opryszczkę jak i zarażenia wirusem HIV. W trosce o własne zdrowie i życie warto więc przestrzegać zasad bezpieczeństwa w kontaktach seksualnych i nie ulegać chwili, ale odpowiedzialnie podchodzić do spraw intymnych.

 

Tylko w ten sposób można zapewnić sobie, ale też swoim najbliższym zdrowie i długie życie. Oczywiście odpowiednia higiena intymna nie gwarantuje jeszcze długowieczności, ale trzeba pamiętać, że jest jednym z warunków jej uzyskania. Ponadto dobrze jest też wykonywać regularne badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć takie choroby, jak choćby opryszczka odpowiednio wcześniej i szybko je wyleczyć.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.3/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Opryszczka a HIV, 3.3 out of 10 based on 4 ratings

Frazy pomocnicze:

  • opryszczka hiv
  • hiv opryszczka