Powikłania opryszczki

Opryszczka to choroba, która wywoływana jest wirusem. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z osobą już zarażoną, a dokładniej z tą częścią jej ciała, w której opryszczka się rozwija. Dlatego opryszczką narządów płciowych najłatwiej jest się zarazić podczas stosunku bez zabezpieczenia prezerwatywą, a z kolei opryszczką oczu podczas pocierania oka ręką, która miała kontakt z zakażoną częścią ciała, na przykład jamą ustną. Zwykle choroba przebiega łagodnie a objawy, dzięki zastosowaniu leczenia środkami antywirusowymi, szybko ustępują. Jednak zdarza się, że występują także powikłania. Wśród tych najbardziej popularnych wymienić można wtórne zakażenie grzybicą lub bakteriami, jakie występują na obszarze dotkniętym opryszczką. Dużo poważniejszym powikłaniem jest z kolei powstawanie tak zwanych zmian rozsianych, czyli takie, które występują także w innych częściach ciała i narządach, na przykład w przełyku albo płucach czy nawet mózgu. Takie nieleczone zmiany prowadzić mogą nawet do śmierci.

 

Warto pamiętać także, że u osób z obniżoną odpornością, a więc między innymi tych zakażonych wirusem HIV, osób po przeszczepach czy chorujących na nowotwory, zmiany mogą być poważniejsze niż u zdrowego człowieka. Mogą pojawić się więc nie tylko drobne zmiany, ale też poważne owrzodzenia, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do martwicy. Innym powikłaniem opryszczki mogą być zaczerwienianie, jakie występują na skórze. Zazwyczaj pojawiają się kilkanaście dni po odbytej chorobie i wynikają z reakcji alergicznej. Najważniejszym i zarazem najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest zapalenie mózgu oraz opon mózgowych.

 

Wirusy wywołujące opryszczkę należą do grupy tych, które są najczęściej odpowiedzialne właśnie za takie choroby. Co prawda choroba ta jest obecnie wyleczalna, jednak tylko niewielki odsetek ludzi wychodzi z niej bez żadnego uszczerbku. Zazwyczaj pacjenci z wyleczonym zapaleniem mózgu cierpią na niedowłady w różnych częściach ciała, na przykład w rękach lub nogach, mogą chorować na padaczkę lub jakiekolwiek zaburzenia psychiczne. Taką chorobę, będącą powikłaniem opryszczki rozpoznać można po pierwotnych objawach, które przypominają nieco objawy grypy. Dlatego nie należy ich lekceważyć i udać się jak najszybciej do lekarza, informując go jednocześnie, że niedawno przechodziło się opryszczkę. Być może dzięki temu zachowa się pełnie zdrowia lub nawet uratuje życie. Z tego powodu osoby chorujące na opryszczkę nie powinny lekceważyć żadnych niepokojących objawów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
Powikłania opryszczki, 9.3 out of 10 based on 4 ratings