Opryszczka błony śluzowej

Za pojawienie się objawów opryszki odpowiadają dwie odmiany wirusa HSV, przyczyn czym jeden z nich oznaczony cyfrą 2 powoduje opryszczkę w okolicach narządów płciowych, natomiast wirus HSV-1 wywołuje objawy zlokalizowane w obrębie jamy ustnej i gardła.

Objawy zakażenia wirusem HSV – 1 mogą przypominać typowe objawy przeziębiania i grypy. Najpierw zakażenie występuje całkowicie bezobjawowo, po czym może nastąpić niewielkie obniżenie odporności organizmu, które aktywuje atak wirusa.

W przypadku małych dzieci w pierwszej kolejności objawia się on stanem zapalnym w obrębie migdałków, gardła i błony łuzowej jamy ustnej. Objawom tym może towarzyszyć niewielki stan podgorączkowy a nawet wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 stopni C. Do typowych objawów towarzyszących opryszczce jamy istnej i gardła należą również stany zapalne dziąseł, języka, warg, podniebienia, błony śluzowej gardła. Czasami zmiany chorobowe rozprzestrzeniają się również w okolice węzłów chłonnych.

Objawy te powodują znaczny dyskomfort wywołujący również niechęć do jedzenia i picia. Powstałe w obrębie błony śluzowej zmiany chorobowe w postaci pęcherzyków, cyst, zaczerwienień, obrzęków, nadżerek i dużego bólu. Powyższe powoduje nie tylko dyskomfort, ale przede wszystkim bardzo złe samopoczucie. Pojawienie się zmian w obrębie jamy ustnej może wywołać obniżenie lub utratę apetytu, a w wyjątkowych sytuacjach nawet dość znaczny jadłowstręt. Małe dzieci zwykle bardzo źle reagują na tego typu objawy i wymagają dużo cierpliwości i stosowania zabiegów łagodzących wszystkie objawy opryszczki w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

W okresie pojawienia się objawów opryszczki należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z osobami zdrowymi. W tym czasie łatwo można zarazić inne osoby wirusem, przy czym największe ryzyko zarażenia ma miejsce w pierwszych dniach wystąpienia pęcherzyków i nadżerek. Okres wylęgania się choroby wynosi około 3 – dni, a jej najbardziej ostre objawy występują już w pierwszych dniach od uaktywnienie się wirusa. Najbardziej odczuwalne są po upływie około 24 godzin od wystąpienia początkowych objawów. Pierwsze oznaki łagodzenia objawów zaczynają być zauważalne już po upływie 7 dni, po czym po około 2 – 3 tygodniach całkowicie ustępują, pozostawiając wirusa w stanie uśpionym. Po całkowitym zaniku wszystkich objawów zaatakowania organizmu przez wirus błony śluzowej jamy ustnej i gardła, jest on wydalany razem ze śliną.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Opryszczka błony śluzowej, 5.5 out of 10 based on 2 ratings