Opryszczka narządów płciowych

Wśród chorób przenoszonych droga płciową pierwsze miejsce w obecnych czasach zajmuje zakażanie się wirusem HSV-2. Odpowiada on za wywołanie bardzo przykrych i bolesnych objawów w obrębie narządów płciowych, zarówno męskich ja i żeńskich.

Po zarażeniu się wirusem HSV drogą płciową, wysterują typowe objawy opryszczki narządów płciowych. Zlokalizowane są one w obrębie penisa, warg sromowych, pochwy, a czasami nawet w okolicach odbytu.

W czasie wystąpienia objawów nie wolno odbywać stosunków płciowych, podczas których bardzo łatwo można zarazić partnera wirusem i wywołać u niego objawy opryszczki. Szczególnie niebezpieczne jest zarażenie się wirusem opryszczki przez kobietę ciężarną. Po pierwsze dolegliwości związane z chorobą powodują dodatkowy dyskomfort przyszłej mamy, a po drugie mogą spowodować zarażenie wirusem HSV noworodka podczas porodu. Niekiedy może wystąpić zakażenie płodu w łonie matki, co może wywołać problemy ze zdrowym i prawidłowym rozwojem dziecka przed urodzeniem.

Zakażenia wirusem HSV – 2 to bardzo poważna choroba, której nie wolno zaniedbać i zbagatelizować. Każde podejrzenie wystąpienia objawów opryszczki w obrębie narządów płciowych powinna być natychmiast zbadana przez lekarza. W szczególności nie powinno się bagatelizować takich objawów jak piekące i bolące pęcherzyki pojawiające się na penisie (zarówno na żołędzi jak i wewnętrznej blaszce napletka) lub wargach sromowych, stany zapalne w okolicach odbytu, a także wszelkie zmiany w obrębie skóry w okolicach narządów płciowych i niekiedy również ud. Po zauważeniu zarażenia się wirusem należy udać się do lekarza dermatologa, ginekologa (kobiety) lub urologa (mężczyźni). W niektórych przypadkach zewnętrznie nie można samemu zdiagnozować wystąpienia wszystkich objawów opryszczki narządów płciowych, bowiem w przypadku kobiet nadżerki i pęcherzyki opryszczki mogą się również pojawić wewnątrz pochwy a także na powierzchni szyjki macicy. Nierzadko typowym objawom opryszczki pojawiają się również inne dolegliwości wywołane przez wirus HSV. Między innymi mogą wystąpić silne bóle głowy, podwyższona temperatura ciała czasami bardzo wysoka gorączka), bóle mięśni. Niekiedy dochodzi również do zakażenia w obrębie układu moczowego, któremu towarzyszą zaburzenia oddawania moczu, zastój moczu, zapalenie cewki moczowej, wydzielina z cewki moczowej.

W przypadku odbywania stosunków analnych, zakażeniu może ulec również błona śluzowa odbytnicy. W każdym przypadku zarażenia wirusem HSV, objawy opryszczki narządów płciowych występują już po kilku dniach. Niekiedy pojawiają się już po 24 godzinach. Objawy choroby mogą występować bardzo długo, przy czym okres ich łagodzenia może trwać nawet 16 – 20 dni, po czym następuje całkowite pozbycie się dolegliwości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Opryszczka narządów płciowych, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Frazy pomocnicze:

  • opryszczka narzdw pciowych
  • narzdy pciowe