Opryszczka narzadu wzroku

Wirus opryszczki wywołuje chorobę, która atakuje różne części ciała. Jednym z rodzajów opryszczki, z którym spotkać się można bardzo często jest opryszczka narządu wzroku. Do zakażenia tym rodzajem choroby dochodzi najczęściej za sprawą wirusa pierwszego typu, który w okolice oczu przenoszony jest zazwyczaj przez samego chorego. Zarazić się można bowiem poprzez potarcie oka dłoniom, która wcześniej dotykała innych zakażonych części ciała. Na przykład skóry, na której występują wykwity opryszczkowe. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą higienę rąk. Trzeba myć je za każdym razem, gdy korzysta się z toalety, ale także wówczas, gdy miało się do czynienia z osobami dotkniętymi opryszczką. Taka profilaktyka zazwyczaj wystarcza do tego, by uniknąć wszelkich nieprzyjemności i powikłań, które wynikają z zachorowania na opryszczkę narządu wzroku. A te mogą być różne. Choroba objawia się przede wszystkim wrażliwością na światło, bólem oka oraz pojawieniem się niedużych ilości wodnistej wydzieliny. Wirus wywołuje także zapalenie spojówek. Czasami zdarza się także, że opryszczka występuje na powiekach, jednak stwierdza się to znacznie rzadziej niż właśnie choroba spojówek i rogówki.

 

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli infekcja często wraca, pacjent może skarżyć się nawet na owrzodzenia oraz powstawanie niewielkich blizn. Zdarza się też, że w zakażonym oku gromadzą się limfocyty, które są odpowiedzialne za walkę z wirusem. To z kolei powodować może nawet zaburzenia widzenia, objawiające się trwałym zmętnieniem w oku. Innym skutkiem opryszczki narządu wzroku może być tak zwany zespół suchego oka. Jest to jednak schorzenie znacznie mniej poważne, które da się pokonać dzięki stosowaniu odpowiednich, oczywiście przepisanych przez lekarza, kropi do oczu, które nawilżają oko. Warto pamiętać także, że po infekcji wirus zostaje z oka wydalony w łzach chorego. Te z kolei mogą stać się przyczyną zachorowania u innych. Ponadto warto także zaznaczyć, że zachorowaniem na opryszczkę oka narażeni są ludzie, którzy częściej mają do czynienia z wirusem opryszczki i na dodatek pracują w warunkach, w których wirus ten może w łatwy sposób dostać się do spojówki. Taką grupę stanowią na przykład stomatolodzy.

 

Z tego powodu zalecane jest, by pacjentów chorujących an opryszczkę leczyć stomatologicznie tylko w naprawdę nagłych i niecierpiących zwłoki przypadkach. W innych sytuacjach lepiej jest poczekać, aż infekcja u pacjenta się zakończy, a opryszczka zostanie pokonana. W ten sposób można łatwo ustrzec się przed tą bardzo nieprzyjemną chorobą.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Opryszczka narzadu wzroku, 8.0 out of 10 based on 2 ratings