Opryszczka skóry

Do zakażenia opryszczką skóry dochodzi niezwykle rzadko. Przede wszystkim dlatego, że choroba ta dotyka raczej innych części ciała, jak błony śluzowe buzi czy nosa, oczy lub narządy płciowe. Niemniej zdarzają się wypadki zachorowania właśnie na opryszczkę skóry. Szczególnie bardzo narażone na te chorobę są osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. To właśnie u nich na zmianach atopowych tworzą się, pod wpływem działania wirusa opryszczki, bąble i wrzody, które najczęściej utrzymują się przez około dwa tygodnie. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z aktywnym wirusem. Z tego powodu na chorobę tę najczęściej zapadają dzieci, które wkładają sobie palce do buzi. U nich zazwyczaj opryszczka skóry występuje na rękach.

 

Do grupy szczególnie zagrożonej zachorowaniem na opryszczkę należą także kosmetyczki i lekarze, którzy nie zachowują podczas pracy szczególnej ostrożności i nie zakładają lateksowych rękawiczek. Poza tym grupą narażona na tę chorobę są także sportowcy uprawiający dyscypliny kontaktowe. Z tego powodu choroba ta czasem bywa nazywana chorobą zapaśników. Dlatego również tutaj trzeba pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która polega przede wszystkim na zminimalizowaniu ryzyka zakażeniem, poprzez jak największe ograniczenie kontaktu z wirusem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ opryszczka skóry, choć często ma przebieg łagodny i tak naprawdę wiąże się jedynie z dość dużym dyskomfortem i nieładnym wyglądem, może mieć w niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób szczególnie osłabionych, przebieg dramatyczny, związany z ciężkimi powikłaniami. Jeszcze nie tak dawno temu właśnie opryszczka skóry powodowała śmierć.

 

Obecnie co prawda znamy  już skuteczne sposoby walki z tą chorobą, nadal jednak pamiętać trzeba, że skóra to narząd bardzo duży, a jej zakażenie może prowadzić także do przeniesienia wirusa na inne narządy w tym także na układ nerwowy. A to z kolei doprowadzić może do zapalenia opon mózgowych. Dlatego tak ważne jest unikanie jakichkolwiek sytuacji, które mogą skutkować zarażeniem się opryszczką, a jeśli już do zakażenia dojdzie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Warto tu również dodać, że opryszczka skóry występuje najczęściej na twarzy, głowie i szyi. Spotyka się ją także na rękach, gdzie atakuje również paznokcie. Rzadziej występuje na innych częściach ciała, jak choćby brzuch czy nogi. Dodatkowo występowaniu zmian skórnych towarzyszących opryszczce towarzyszy także uczucie swędzenia oraz bólu oraz zaczerwieniania zakażonego obszaru skóry.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
Opryszczka skóry, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

Frazy pomocnicze:

  • opryszczka na ciele
  • opryszczka na rekach