Opryszczka w ciąży

Opryszczka nie jest zazwyczaj chorobą bardzo poważną. Jej wirus jest mocno rozpowszechniony i przez to na opryszczkę chorować może wiele osób. Do zakażenia dochodzi najczęściej już w dzieciństwie i wtedy pojawiają się pierwsze objawy. Choroba też potrafi często nawracać. Zazwyczaj udaje się ja szybko wyleczyć, stosując oczywiście odpowiednie leczenie zlecone przez lekarza. Zdarzają się jednak przypadki, w których opryszczka może być niebezpieczna, a chorobę trzeba jak najszybciej wykryć i wyleczyć. Tak jest w przypadku, gdy kobieta ciężarna zachoruje na opryszczkę narządów płciowych. Ten rodzaj opryszczki jest szczególnie powszechny. Do zakażenia może dojść podczas stosunku płciowego, a nawet w trakcie wizyty na basenie. Wirusy opryszczki dla samej kobiety w ciąży mogą oczywiście nie być szkodliwe. Jednak zakażenie nimi może mieć bardzo poważne skutki dla nienarodzonego dziecka. Jeśli wirusy przedostaną się do płodu, mogą sprawić, iż narządy dziecka będą rozwijać się wolniej lub zostaną trwale uszkodzone. A to oczywiście, jak nietrudno się domyślić, skutkować będzie dużymi powikłaniami w przyszłości. Zakażone w okresie życia płodowego dziecko może być trwale upośledzone.

 

Ponadto zdarza się także, że dziecku takiemu grozi śmierć, jeśli opryszczka zaatakuje jego mózg. Oczywiście na zakażenie opryszczka narażone są także noworodki, które również bardzo ciężko mogą przechodzić tę chorobę. U tak małych dzieci wirus atakuje skórę, błony śluzowe nosa i ust, spojówki oraz, co najbardziej niebezpieczne układ nerwowy. Może także dojść tutaj do zakażenia wielonarządowego i w rezultacie do śmierci. Dlatego kobiety w ciąży powinny w szczególny sposób zadbać o profilaktykę, a w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów natychmiast skonsultować się z lekarzem ginekologiem i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Warto też pamiętać, że zdiagnozowana opryszczka jest skazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Większość przypadków zarażenia noworodków tą chorobą ma miejsce właśnie podczas porodu naturalnego, kiedy ciało dziecka przedostać się musi przez drogi rodne i ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi matki.

 

Znacznie rzadziej dochodzi do zarażenia w trakcie trwania ciąży lub już po porodzie. Jednak aby zminimalizować jakikolwiek ryzyko, należy skutecznie wyleczyć opryszczkę jak najszybciej. Trzeba też szczególną uwagę zwrócić na działania profilaktyczne, które eliminują ryzyko zakażenia wirusem. W trakcie ciąży należy więc unikać przygodnych stosunków, a także stosunków z partnerem, który wcześniej chorował na opryszczkę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Opryszczka w ciąży, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Frazy pomocnicze:

  • opryszczka w ciy
  • opryszczka w ciąży