Rozpoznanie i zalecenia

Wirusem opryszczki zarażonych jest bardzo duża populacja ludzi, przy czym większość z nich nie jest świadoma istnienia w ich organizmie groźnego drobnoustroju. Póki wirus HSV żyje w uśpieniu, jego istnienie nie zagraża żaden sposób zdrowemu człowiekowi. Gdy jednak nastąpi chwilowe obniżenie sprawności układu odpornościowego, wirus może zaatakować. W zależności od odmiany wirusa, atakiem mogą być objęte zarówno wargi, oczy, błona śluzowa jamy ustnej, gardło, migdałki podniebienne, węzły chłonne, jak i narządy płciowe.

W niektórych przypadkach nosicielstwo wirusa może okazać się wyjątkowo niebezpieczne, co stwarza konieczność wczesnego rozpoznania choroby i tym samym wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. W szczególności niebezpieczne jest zarażenie odmianą wirusa o nazwie HSV – 2, który powoduje opryszczkę narządów płciowych. Ten rodzaj wirusa można przenosić drogą płciową a także w trakcie porodu można zarazić nim noworodka. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zakażenie płodu w łonie matki, co może spowodować nieprawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka.

W celu zdiagnozowania występowania wirusa opryszki i dokładnego określenia jego odmiany wykonuje się szereg bardzo precyzyjnych badań. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej przeprowadzanych badań pod kątem zdiagnozowania wirusa opryszczki jest badanie fizykalne. Poprzedzone są one pobraniem materiału do badań laboratoryjnych. Może być nim wydzielina z pęcherzyków a także w przypadku kobiet wydzielina z pochwy lub wymaz z szyjki macicy. Pobrany materiał po dokładnej analizie laboratoryjnej pozwala na zdiagnozowanie, czy chory jest zarażony wirusem HSV, a także jaki jest rodzaj wirusa. Niestety w przypadku pobrania materiału do badań z rozwiniętej infekcji opryszczki, wydzielina z pęcherzyków może być już przekształcona w nadżerki i tym samym nie dać wiarygodnego wyniku badania.

Innym rodzajem badania pod kątem wykrycia wirusa opryszczki jest badanie DNA. Materiałem do badań jest również płyn z pęcherzyków, wydzielina z pochwy, wymaz z szyjki macicy a także płyn rdzeniowo – mózgowy. Specjalna metoda PCR wykrywania DNA wirusa opryszczki stosowania jest przede wszystkim w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem HSV noworodków, u których może wystąpić opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Jedną najprostszych i jednocześnie najczęściej stosowanych metod ujawniania istnienia wirusa HSV jest badanie pobranego materiału w specjalnym mikroskopie elektronowym. Największą zaletą tej metody jest bardzo krótki czas badania i uzyskanie wyniku już po kilku godzinach. Oprócz wyżej wymienionych metod, w celu wykrycia wirusa opryszczki stosuje się również test Tzancka, badanie immunofluorescencyjne a także nadania serologiczne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Rozpoznanie i zalecenia, 10.0 out of 10 based on 1 rating